Vid Lingförbundets årsmöte den 24/3 tilldelades mottagarna av Mary Berghamnstipendiet för det gångna verksamhetsåret 2024.
Årets stipendiater har under 2024 visat stort engagemang i sitt ledarskap för sina grupper vid både ordinarie träningar och lägerverksamhet. Dessa båda är därmed förebilder för sina gymnaster och andra ledare. Lingförbundet är stolta över att ha dem som ledare i vår förening.
Stipendiaterna för föregående verksamhetsår är ledarna Ellen Knutsson och Mira Mellbin.
Ellen leder två stycken truppgrupper, T4 och T6 samt ansvarar för en av våra Bas2 grupper i Skutehagen.
Mira leder tillsammans med Ellen truppgruppen T4 och ansvarar också för en Bas2 grupp och en Fortsättningsgrupp i Björlanda.
Lingförbundet har även beslutat att instifta ett stipendium kallat “Årets utmärkelse”.
Detta stipendium kan ges till en eller flera personer som på ett särskilt sätt bidragit till föreningens utveckling eller gjort extraordinära insatser under året.
Årets utmärkelse tilldelas ledarna Emily Williams och Emelie Hörberg för deras engagerade och viktiga arbete som föreningens truppdomare utöver sitt uppdrag som ledare.
Emily och Emelie är föreningens första unga domare och vi hoppas att de genom sitt engagemang kommer att inspirera fler unga att gå i deras fotspår.
Stort grattis till er tjejer!
För att ta del av information från årsmötet, vänligen kontakta kansliet på info@lingforbundet.se